Dlaczego w hinduizmie krowy są Święte? Baranek Boży, a Święte Krowy…

Święte krowy  to termin, który z wielu powodów jest kojarzony przez niektórych ze śmiesznością i głupotą. Funkcjonuje nawet termin Święte krowy, który określa osobę, której nie można skrytykować. Wiele osób uważa, że hindusi czczą krowy jak bogów, a przecież powinno  się je traktować jako źródło mleka i oczywiście mięsa. Czy więc krowy są bogami? I czy rzeczywiście w Indiach krowy zatrzymują ruch uliczny, wałęsają się wszędzie, przeszkadzają i nikt nic z tym nie robi?

Bogini wszelkiego życia Prythiw ukazywana była pod postacią białej krowy. Pierwszą krową była Gawa Ewodata – Błyszczała niczym Księżyc. Religia wedyjska opisuje krowę jako uniwersalną matkę. Gdy nadejdzie koniec świata  Ci którzy zostaną wywyższeni skosztują mięsa z pierwotnej krowy. Wydaje się dziwne i obce? Czy Jezus nie bywa przedstawiany jako Baranek Boży, który składa ofiarę z samego siebie by zgładzić grzechy? Czy nie mówimy: Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni którzy zostali wezwani na Jego ucztę. Czy nie wierzymy iż hostia, którą przyjmujemy w czasie Komunii  jest ciałem Jezusa? Dość sporo powiązań ze Świętymi krowami? To nie wszystko… Mitologia irańska opisuje króla smoka Aži Dahaka  z ramionami z których wyrastają czarne węże, który jako pierwszy zjadł mięso krowy i tym samym popełnił straszliwą zbrodnię. Czy widzicie tu podobieństwo  ze zjedzeniem owocu w ogrodzie Eden? Krowy stały się wyjątkowe nie tylko ze względów religijnych, ale z powodów czysto ekonomicznych – Krowa dawała mleko z którego powstawały różne przetwory, jej odchody mogły służyć jako opał lub do budowania chat. Zabicie krowy mijało się z celem, bo jej mięso mogło zapewnić pożywienie tylko bardzo krótki czas  w przeciwieństwie do tego co mogła dać żywa krowa. Krowy były ważne dla wyznawców hinduizmu, jednak do VIII w n.e. ich traktowanie nie było wcale inne od reszty zwierząt – krowy służyły do pracy, służyły też jako ofiara dla wyższych istot, a nawet były pokarmem dla ludzi. Natomiast wraz z najazdem muzułmanów rozpoczęło się przez nich zabijanie i znęcanie się nad krowami dla zwykłej przyjemności i by wprawić w zdenerwowanie hinduistów. I to właśnie wtedy zaostrzono zasady względem traktowania krów!

I choć krowy są teoretycznie w Indiach święte nie znaczy to, że są bezkarne. Faktycznie chodzą po ulicach i wałęsają się po bardzo różnych miejscach, ale jeśli krowa np. pozostawi swoje odchody w publicznym miejscu może jej grozić mocna kara fizyczna i nikt nie zrobi krzywdy temu kto skrzywdził krowę. Oczywiście krów nie wolno zabijać, ale odganiać nawet  z wykorzystaniem siły już tak. Nie wolno zabijać, ale jeśli chcemy się pozbyć krowy wystarczy ją sprzedać komuś, kto może zrobić jej krzywdę (np. muzułmaninowi…) Przykre jest także to, że choć krów się nie zabija to często jest tak, że wałęsają się one bez celu i bez opieki – stare i głodne. Są chronione, ale nikt się nimi nie zajmuje!  Warto też wspomnieć, że wbrew  różnym opiniom krowy nie są w Indiach wcale czczone – są ważne, nie zabija się ich i chroni, ale nie czci.

Author: magiaitarot

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *