Równonoc Jesienna – Święto Czarownic! Mabon, a Wicca?

Jesienne Zrównanie, Równonoc jesienna to czas, który dla mnie bardzo kojarzy się z zadumą, lekkim smutkiem i nostalgią. Na naszej półkuli ma ona ono miejsce w 2018 roku dokładnie  23 września o godzinie 3:54 w nocy, ale oczywiście nie trzeba dokładnie w tym czasie świętować tego wydarzenia. Plony zostały zebrane, kończą się piękne, słoneczne dni, koniec kolorowych kwiatów i ich magicznego zapachu, a noc zrównuje się z dniem. W tym czasie Bogini schodzi do podziemia do Boga który już odszedł i tym samym pozostawia Ziemię samą. Dlatego też wszystko staje się niestety jakieś mroczniejsze, trudniejsze i wiele ludzi walczy ze smutkiem. Brakuje pięknych dni, liście usychają i spadają, robi się zimniej. To znaki braku boga który zginął w sierpniu i Bogini, która właśnie odchodzi. Istnieje sporo kontrowersji dotyczących nazwy Równoncy jesiennej, którą niektórzy określają jako Mabon. Nazwa Mabon została nadana przez Aidana Kelly, który założył Nowy Zreformowany Ortodoksyjny Zakon Złotego Brzasku..   

Mężczyzna zasłynął jako ten który zdradził nazwiska  i adresu wielu osób inicjowanych w wicca przez co spotkało ich mnóstwo nieprzyjemności.  Kelly chciał by wszystkie sabaty brzmiały podobnie do siebie jak Lammas czy Imbolc i postanowił zmienić więc nazwę Równonocy Jesiennej. W końcu wymyślił, że do mitologii Jesiennego Zrównania czyli Bogini która schodzi do podziemi dobrze pasują greckie misteria  eleuzyjskie, które poświęcone były mitowi o bogini płodności ziemi Demeter i jej córce Korze. Według mitu Kora została porwana do podziemia za pozwoleniem Zeusa a jej matka  zaczęła sprowadzać na Ziemię nieurodzaj i wyniszczanie jako akt zemsty. W końcu Zeus jednak się ugiął i ustalono, że 2/3 roku Kora będzie z matką i wtedy przyroda będzie kwitła, a 1/3 u męża w podziemi i wtedy przyroda więdła i niszczała. Świetnie ten mit komponuje się z mitologią o bogini która schodzi do podziemia czym rozpoczyna umieranie przyrody. Jednak potem Kelly postanowił wycofać pomysł z greckiej mitologii i sięgnął po  mitologię celtycką i tak właśnie powstała nazwa Mabon. Mabon to syn bogini, który zostaje porwany i uwięziony w zamku. Potem zostaje  uratowany by następnie walczyć z potworem. Pytanie tylko gdzie tu umierająca przyroda, czyli istotny element Jesiennego zrównania? Nic więc dziwnego, że większość wiccann nie widzi tu wystarczająco dużo  podobieństwo do mitu o Bogini by  zmienić nazwę z Jesiennego Zrównania na Mabon. Przejdźmy jednak do tego jak świętować ten czas? Otóż ponieważ jest to czas związany z podziemiami, ziemią można np usiąść na piasku z nagimi stopami i dotknąć dłońmi ziemi. Wyobraź sobie, że przez Twoje dłonie i stopy wnika złota energia z ziemi która przepływa przez Twoje ciało i cię oczyszcza. Gdy poczujesz, że jesteś już gotowy wyobraź sobie że energia s powrotem wchodzi w  ziemię z tym, że razem z negatywnymi siłami z Twojego ciała. W tym czasie wyobrażam sobie, ze chłonę energię z ziemi i wizualizuje boginię w podziemiach. Warto w tym czasie wykorzystać dary jesieni jak różnokolorowe liście i ozdobić nimi nasz ołtarz.

Magia jesieni to także jabłka, winogrona, czy chmiel. Dla osób pełnoletnich wino także jest powiązane z jesienią i początkiem zimniejszych i mroczniejszych czasów. Dobrym pomysłem jest np. przebrać się za Boginię i  grać iż wchodzi się do podziemnego świata i spotyka tam Boga. Świetnym pomysłem jest przedstawienie tu  mitu Zstąpienia Bogini, która schodzi do podziemia by poznać tajemnicę śmierci i poznaje tam Boga a potem pyta dlaczego On sprawia, że wszystko co kocha umiera. Można także zrobić  sobie własną kąpiel w liściach jak to czasami czynią dzieciaki. Równie dobrze można oczywiście po prostu rozmyślać i medytować nad np. mitem Demeter i Kory Wyobraź sobie matkę okrytą pięknymi, słonecznymi kwiatami, która odkrywa, że jej córka została pośród kwiatów porwana, bo otworzyła się ziemia i zabrał ją bóg śmierci. Poczuj jak ból z powodu utraty córki w tobie wzbiera i wyobraź sobie jesienny świat, czyli upadające liście, smutek, ciemny świat. Poczuj się jak cierpiąca bogini i świat, który płacze razem z Demeter. Z takich bardziej praktycznych rzeczy ozdób swoje mieszkanie liśćmi, zapal mnóstwo pomarańczowych świeci i mnóstwo naturalnych kadzidełek jabłkowych albo innych które Tobie bardzo kojarzą się z jesienią. Pamiętaj, że Jesien ma swoje cienie, ale może też być piękna – cudowne liście o różnych kolorach, czy spacery po lasach i odczuwanie tego niezwykłego zapachu jesiennego lasu. Plusem jesieni jest też fakt, ze chętniej spędzamy czas w domu oddając się czytaniu książki pod ciepłą kołderką czy oglądaniu ukochanego serialu. Jesień  pozwoli nam się wyciszyć po rozrywkowym lecie i dać czas na rozmyślanie i rozwój duchowy. Zrównanie jesienne to idealny czas na magię związaną z nauką, egzaminami i pracę z żywiołem wody.

Author: magiaitarot

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *