Wstęp do Magii świec – energia i moc kolorów

Dziś zapraszam Was w fascynującą podróż po świecie magii kolorów, energii i czakr. Przekonacie się w jaki sposób barwy mają wpływ na nasz stan psychiczny oraz zdrowie, oraz jak możemy wykorzystać magię kolorów do poprawy naszego samopoczucia i rozwoju duchowego. Gotowi? Zaczynamy!

 

Wibrująca energia

Rzeczywistość, to energia. Nie jest to wymysł czarownic, szamanów, czy innych osób praktykujących szeroko pojętą magię – ten sam pogląd potwierdza również fizyka. Pod mikroskopem możemy zaobserwować, że cały świat wibruje, każda cząstka jest w ciągłym ruchu, a materia nieustannie się przemieszcza.

Żeby zacząć mówić o energii oraz o transformacji energii w intencję świecy, musimy najpierw wyróżnić 5 żywiołów: ziemię, wodę, ogień, powietrze oraz energię/eter. Opiszę Wam teraz pojęcie energii (tej, która nas otacza); moim zdaniem najlepsza definicja, to ta łącząca cechy filozofii i fizyki.

Energia jest tym, co samo w sobie nie jest czymś, ani wielkością, ani ilością, ani jakością, ani żadną z kategorii określających byt. Energia jako byt nie posiada wymiarów, nie ma długości, szerokości ani objętości, jest poza miejscem i czasem. Wszystko, co jest, jest bytem.

Energia wibruje z określoną częstotliwością. Te wibracje mogą być albo harmonijne (spokojne), albo nieharmonijne (zaburzone). Mogą być też wysokie (radość, spokój wewnętrzny, poczucie piękna, docenianie) oraz niskie (apatia, złość, niezadowolenie, krytyka), ale najważniejsze jest to, aby były harmonijne.

 

Czym jest kolor?

Barwa, to energia, która jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka. W każdym oku znajduje się około stu milionów pręcików oraz sześć i pół miliona czopków. Dzięki pręcikom rozróżniamy kształty, ale jedynie w kolorach czarno – białych, a dzięki czopkom zaś, widzimy kolory. Światło jest bardzo ważne w odbieraniu barw. Trudno jest dostrzec kolory w słabym oświetleniu i zazwyczaj możemy wtedy powiedzieć jedynie, że dany kolor należy do ciemniejszych lub jaśniejszych.

Oko człowieka ma 3 receptory kolorów: czerwony, zielony i niebieski. Używając swojego aparatu widzenia, człowiek postrzega całe spektrum barw: od czerwonego poprzez pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, kończąc na fioletowym. Jest to 7 podstawowych barw oraz kolorów tęczy, które opisał w XVII wieku Izaak Newton¹

Biały kolor jest najjaśniejszą wiązką światła o bardzo wysokich wibracjach. Goethe powiedział, że „barwy są cierpieniem światła”, co oznaczało, że gdy obniży się wibracje białego światła, wtedy zaczniemy dostrzegać inne kolory. Kiedy światło dociera do powierzchni jakiegoś obiektu niektóre barwy są przez nie odbijane, a inne zostają pochłonięte. W efekcie zielony liść jest zielony, ponieważ pochłonął inne kolory.

 

Aura odzwierciedleniem energii

Na pewno nie raz wchodząc do jakiegoś pomieszczenia, miałaś/eś wrażenie, że źle się czujesz w tym miejscu lub na odwrót, stwierdzasz, że jest tam przytulnie i bezpiecznie. Albo przebywając z jakąś osobą stwierdzasz, że jej towarzystwo źle na Ciebie działa. Możesz też dojść do wniosku, że nowo poznania osoba ma „dobrą aurę” i czujesz się przy niej swobodnie.

Ale czym tak właściwie jest ta aura? Aura jest niematerialnym polem otaczającym żywe istoty. Nie jest to jednak zjawisko zauważone dopiero w czasach współczesnych. Ludzie uznawani za świętych byli przedstawiani na obrazach ze świetlistą obwódką wokół głowy i to na długo przed czasami chrześcijańskimi. W malarstwie sakralnym do dzisiaj popularne jest malowanie kolorowej otoczki wokół głowy (lub całej postaci) osoby świętej². Homer ( VIII wiek p.n.e.) opisywał aurę jako „pochodzącą od boskiej esencji świetlistą mgławicę, zstępującą do niej, by symbolizować moc”. Paracelsus (1493/4 – 1541) szwajcarski lekarz i alchemik, wierzył, że istnieje siła witalna, która promienieje wewnątrz i dookoła żywych stworzeń. Postrzegał aurę jako świetlistą, magnetyczną, kolorową energię, którą może uleczyć swoich pacjentów. Dziś nazywamy to chromoterapią³.

Nasze aury mogą wejść w interakcje między sobą, łączyć się, przenikać lub odpychać. Kiedy jesteśmy w towarzystwie przyjaciół i osób, które są do nas dobrze nastawione, wtedy nasze aury otwierają się i przenikają. U osób zakochanych aury mogą całkowicie się połączyć, tworząc w ten sposób jedną, pozytywnie wibrującą energię. Kiedy spotykamy kogoś, kogo nie lubimy, nasze aury odpychają się od siebie. Na pewno znacie określenie „wampir energetyczny”, ale czy zastanawialiście się kiedyś jak działa taka osoba? Wysysa energię Waszej aury, żeby wzmocnić swoją. Zazwyczaj takie osoby mają bardzo niskie wibracje, są przepełnione smutkiem, poczuciem winy, często narzekają i mają niską samoocenę. Świadomie lub nie, chcą poczuć się lepiej pozbawiając energii innych ludzi.

 

Energia czakr

Wcześniej wspomniałam o czakrach tłumacząc Wam, czym jest terapia kolorami. Teraz chciałam trochę rozwinąć temat i wyjaśnić Wam, czym są czakry/czakramy/punkty energii. Są to ośrodki psychiczno – energetyczne w ciele, które skupiają w sobie energię siły życiowej. Ośrodki te odbierają energię życiową, magazynują i rozprowadzają ją dalej po ciele. Kiedy czakry są odblokowane, wtedy energia może swobodnie przepływać, co będzie miało pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł. Jednak, gdy czakry są zablokowane, wtedy energia nie ma możliwości by przepływać w prawidłowy sposób, co może skutkować dolegliwościami i problemami zarówno w kwestii psychicznej jak i fizycznej. Powinniśmy dążyć do harmonii między ciałem, a umysłem.

Przyczyn, które mogą wpływać na zablokowanie czakr może być wiele. Przede wszystkim jednak są to negatywne myśli o nas samych, przewlekły stres, czy złe przeżycia.

Każda czakra ma swój kolor, który wpływa na jej funkcjonowanie i oczyszczanie.

Czakra Korony – kolor fioletowy – duchowość, oświecenie

Czakra Trzeciego Oka – kolor indygo – intuicja, widzenie pozazmysłowe, postrzeganie

Czakra Gardła – kolor niebieski – mowa, kreatywność, percepcja

Czakra Serca – kolor zielony – miłość, emocje, stabilizacja

Czakra Splotu Słonecznego – kolor żółty – pewność siebie, ambicja, energia

Czakra Sakralna – kolor pomarańczowy – twórczość, seksualność, relacje

Czakra Podstawy – kolor czerwony – bezpieczeństwo, stabilizacja, zdrowie

 

Medytacja czakr

Mózg ludzki nie odróżnia tego, co jest rzeczywiste, od tego, co jest realistycznie wyobrażone. Na pewno czasami zastanawialiście się, czy jakaś sytuacja miała miejsce w rzeczywistości, czy może tylko się Wam przyśniła lub sobie ją wyobraziliście. To dlatego siła sugestii i wyobraźni jest taka duża.

Praca z czakrami może być swego rodzaju terapią⁴. Możecie pracować nad czakrami m.in. poprzez medytację i afirmację. Jak to zrobić?

W trakcie medytacji najlepiej zapalić koło siebie białą świecę, która zawiera w sobie wszystkie kolory czakr. Przyjmijcie wygodną pozycję i oddychajcie spokojnie, wciągając powietrze przez nos i wydychając przez usta. Pozwólcie, aby tlen wypełnił całe Wasze ciało. Koncentracja na oddechu, a tym samym dotlenienie organizmu wprowadzi harmonię i przygotuje Was na świadomą pracę nad sobą. Skupcie się na konkretnej czakrze nad którą chcecie popracować np. Czakrze Korony. Wyobraźcie sobie ją jako wibrujące energią fioletowe koło na czubku głowy.

Wyciszcie umysł i odsuńcie wszystkie zbędne myśli. Bardzo możliwe, że właśnie w tym momencie poczujecie nad czym powinniście pracować z daną czakrą. Nie zapominajcie, że w trakcie medytacji, myśli przychodzą do nas same. Powiedzcie sami do siebie w myślach coś, co jest dla Was ważne, coś, co chcecie przekazać Waszej podświadomości. Może być to np. deklaracja wiary i zaznaczenie, że oddajecie całego siebie jakiemuś bóstwu oraz, że w całości jemu ufacie. Niech ta myśl przepływa przez Waszą Czakrę Korony, niech wibruje razem z nią. Na koniec medytacji nie zapomnij podziękować samemu sobie za ten rytuał.

 

Słowem końcowym

Kolory to światło fizyczne. I to jest fakt. Również faktem jest to, że każda barwa ma różną długość fali, która oddziałuje na nas w konkretny sposób. Kolory zawsze wpływają na nas „jakoś” – mogą wywołać przyjemność, energię czy niepokój. Kolory są dla nas i warto nauczyć się czerpać z nich jak najwięcej. Tylko od nas zależy, jak je wykorzystamy.

 


 

*¹Izaak Newton, to angielski uczony. Skonstruował urządzenie optyczne znane dzisiaj jako Pryzmat Newtona. Zauważył, że gdy promień jasnego światła przechodzi przez pryzmat, światło ulega załamaniu, co powoduje rozszczepienie światła na 7 kolorów o różnych długościach fal.

*²Kolor aury na obrazach sakralnych najczęściej jest biały lub złoty. Biały kolor aury oznacza głębokie uduchowienie oraz czystość, złoty kolor wskazuje na mocno rozwiniętą duszę oraz nieograniczony potencjał. Uważano, że kolor aury osób świętych jest niezwykle silny, dlatego malarze mogli go dostrzec i uwiecznić na obrazie.

*³Chromoterapia jest niekonwencjonalną metodą leczenia kolorami. Barwy oddziałują na organizm ludzki przenikając przez skórę, oczy i czakry, a także są „konsumowane” wraz z pożywieniem. Koloroterapia może polegać na sesjach naświetlania pacjenta danym kolorem, noszeniu ubrań o konkretnej barwie, otaczaniu się danym kolorem lub spożywaniu jedzenia w wybranym kolorze. Badania dowiodły, że światło ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie i jest szczególnie ważne przy łagodzeniu objawów depresji. Dlatego okna w starych szpitalach psychiatrycznych są takie wysokie :). Zaznaczam, że terapia kolorami stanowi dodatek i wsparcie dla leczenia farmakologicznego!

*⁴Bardzo ważne! Jestem osobą chodzącą na terapię do psychoterapeuty oraz leczącą się farmakologicznie na depresję. Chcę zaznaczyć, że nic nie zastąpi nam przepracowania traum u terapeuty. Oczywiście praca nad samym sobą jest ważna, tak samo jak aktywność fizyczna, zdrowe, racjonalne odżywianie oraz kontakt z naturą, ale jeśli jesteś w złym stanie psychicznym, nie bój się iść do specjalisty!).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *